Silobas Periyodik Kontrol

Silobas Periyodik Kontrol

SİLOBAS içinde kum çimento tahıl ürünleri gibi buna benzer ürünleri taşıyan iş makinesine denir. Bir tır dorsesine yerleştirilen silobaslar estetik bir görünüme sahiptir. Sektöre göre farklı büyüklüklerde çeşitleri bulunmaktadır özel olarak üretilen silo başların dolum ve boşaltma hazineleri de özeldir. Silobaslar ülkemizde bir çok firma tarafından üretilmekte ve bir çok ülke özellikle Rusya benzeri ülkeler çoğunlukla ihraç edilmektedir.

Silobasların doldurma boşaltma işlemleri arkasında bulunan stok kompresör yardımı ile yapılmaktadır. Kompresörler çimento ve tavuk ürünleri gibi ürünleri kendi haznesine doldurma ve boşaltma işlemini yapmaktadır

Silobas kullanılması dikkat isteyen bir iş makinesidir. Kullanımı sırasında aksamlarında ve üzerinde bulunan kompresörlerde herhangi bir kaza olmaması için mutlaka bakım ve periyodik kontrolü yaptırılmalıdır. Periyodik kontrol süresi gelen ekipmanların mutlaka kontrolleri yapılmalıdır silobas mahalleri mutlaka akredite olmuş kuruluşlara yaptırınız. 6331 sayılı kanun gereğince İŞ EKİPMANLARI KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ‘ne tabiidir. Denetle mühendisleri ile gerçekleştirdiği Silobas muayenelerinde ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştire bildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.

İŞ EKİPMANLARI KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİGİ

Bu yönetmeliğin amacı iş yerinde iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uygulaması gerekli askeri şartları belirtmektedir. 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamına giren tüm işyerlerini kapsar.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 30 ve 31. maddeleri ile ilgili 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılı çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanunun 2 ve 12. maddelerine dayanılarak ve 3/10/2009 tarihli ve 2009/104/EC sayılı Avrupa birliği direktiflerine paralel olarak hazırlanmıştır.