Freze Tezgahı Periyodik Kontrol

Freze Tezgahı Periyodik Kontrol

Freze tezgahı

Freze tezgahı periyodik kontrol hakkında bilgi vermeden önce kısa bir açıklama yapalım. Günümüzde çevremize baktığımızda birçok metalden yapılma eşya görmekteyiz. Bunların bazıları şekilli ve oyulmuş olmaktadır. Peki bu metallerin şekilli ve pürüzsüz olmasını sağlayan nedir?

Freze denilen bir makine sayesinde metalleri talaş şeklinde ayırarak düz parlak bir görünüm kazanmaktadır. bu makineye bağlı kendi etrafında dönen bir dişli kesici alet bulunmaktadır. Birde bu aletin tezgahı bulunmaktadır.

Tezgah seçimi metalin yapısına ve talaşlama işlemine göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse dikey tezgah, yatay tezgah ve üniversal tezgah olarak üçe ayrılır. Üniversal tezgahı biraz açmak gerekirse yatay ve dikey olan tezgahın bir arada bulunan şeklidir. Bu tezgahların bakımlarının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca soğutma sıvısını da unutmamak gerek.

Makinenin düzgün çalışabilmesi için pas tutmaması gerekmektedir. Bu sıvı makineyi ve dişlileri pastan korumaktadır. Freze tezgahını kullanabilmek için belli bir süre eğitim almak gerekmektedir. Ayrıca ölçü aletlerini iyi derecede biliyor olmak ve kalite kontrollerini düzgün bir şekilde yapabiliyor seviyede olmanız gerekmektedir.

Bunun için meslek okulları bulunmaktadır. Yetenek ve beceri isteyen bu iş kendinizi geliştirdiğiniz takdirde çok başarılı işlere imza atabilirsiniz. Bu makineye belli zamanlarda periyodik kontrol ve fenni muayene yapılmalıdır. Bunlar nedir onun hakkında konuşalım.

Frezenin Periyodik Kontrolü

İş sağlığı güvenliği kanunu gerekçesi ile yılda bir kez freze tezgahı periyodik kontrol yapılması gerekmektedir. Biz dogansoy firması olarak sizlere en iyi şekilde hizmet vererek bu kontrollerinizi yapmaktayız. 1984 yılında kurduğumuz bu firma şuan da İstanbul’da sizlere hizmet vermektedir. Elektrik çok ince bir iş olduğu için ekibimiz size en uygun ve en iyi hizmeti sunarak başarılı işler yapma peşindeler.

Hepimizin de bildiği gibi her makinenin periyodik kontrolü olduğu gibi freze tezgahlarında iş sağlığı açısından kontrollerinin yılda bir kerede olsa kanunlar gereği yaptırma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ayrıca bu işlerle uğraşırken elektrik tesisatının da ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekli.

Firma olarak sizin için elektrik tesisatlarının da kontrollerinin en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Reaktif güçten aktif güce kadar bütün kontrolleri yapmaktayız. Hepinizin de bildiği gibi reaktif güç her sanayide olduğu gibi bunların kontrolünün yapılmaması durumda sizlere yüklü miktarda ceza gelebilmektedir.

Reaktif güç dediğimiz şey içinde bobin bulunduran makinaların sebep olduğu bir güçtür. Bunu önlemek için bu reaktif gücün periyodik kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunu için sizlere en iyi şekilde kompanzasyon hizmeti sunmaktayız.

Frezenin Fenni Muayenesi

Her aracın fenni muayenesi yapıldığı gibi kanunlar gereği freze tezgahının da fenni muayenesi yapılmak zorundadır. Her makinanın fenni muayene belgesi bulunmak zorundadır. Şirket olarak size bu hizmeti de sunmaktayız.

Fenni muayene kullandığımı makinanın teknik yeterliliklerinin incelenmesi ve kullanıma uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Bu belgeyi de senede bir kere yenileme zorunluluğunuz vardır. Freze tezgahı periyodik kontrol işlemi hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.